Tip na výlet – Šikľavá skala

0
159

S blížiacim sa víkendom máme pre vás skvelý tip na výlet. Na severnom okraji planiny Galmus na styku s Hornádskou kotlinou, v blízkosti rieky Hornád, je jeden z najkrajších ľadopádov na Slovensku.

Z geomorfologického hľadiska patrí do oblasti Slovenského rudohoria a jeho horského celku Volovské vrchy. Vodopád a ľadopád Chrastianska šikľavá skala vytvára pramenisko, ktoré steká po mohutnej a strmej vápencovej skale nad rozsiahlym zlepencovým previsom do bývalého koryta rieky Hornád. Koryto rieky Hornád bolo posunuté pri výstavbe bývalej Košicko-bohumínskej železnice. Rieka Hornád tu odkryla stenu mohutnej skaly aj s jej previsom.

Mohutná vápencová skala, ktorá je z časti zarastená sa nazýva Šikľavá skala. Vodnatosť horského toku je relatívne stabilná, ale ovplyvnená výdatnosťou zrážok v jednotlivých ročných obdobiach. Zo Šikľavej skaly v letnom období steká voda, ktorá vytvára nie veľmi výdatný, ale na šírku rozsiahly vodopád. V zimnom období vodopád zamŕza a vytvára mohutné ľadové steny, útvary, stĺpy a cencúle. Vzniká tu tak jeden z najkrajších ľadopádov na Slovensku. Výška vodopádu je približne 14 metrov a jeho šírka približne 25 až 30 metrov. Samotná skala je vysoká až 40 metrov a široká okolo 380 metrov.

ZDIEĽAŤ

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Vložiť komentár
Vložte svoje meno