Tip na výlet – Gerlašské skaly

0
255

S blížiacim sa víkendom prinášame vášnivým turistom skvelý tip na turistiku.

Pri obci Rožňavské Bystré sa nachádza prírodná rezervácia Gerlašské skaly. Práve tieto veľmi esteticky pôsobiace skalné útvary a jaskyne sú predmetom ochrany.

Gerlašské skaly predstavujú bizarný geomorfologický skalný útvar so skalnými stenami, terasami  a  sutinami.  Mohutné  skaly  obkolesuje  hustý  bukový  les  a  pasienky.
Neodmysliteľnou súčasťou tejto prírodnej rezervácie je Gerlašská skala. Je to planinový vrch vo výške 752 m. n.m., ktorý  ponúka nádherný  výhľad do  rozľahlého  okolia. Za dobrého počasia je možné vidieť až končiare Vysokých Tatier. Lokalita je okrem dobrej turistiky známa aj výskytom zriedkavých vzácnych spoločenstiev živočíchov, či rastlín.

Keďže je tu 5. stupeň ochrany platí tu zákaz pohybovať sa mimo vyznačeného turistického chodníka alebo náučného chodníka za hranicami zastavaného územia obce. Platí tu taktiež zákaz zasahovať do lesného porastu a poškodiť vegetačný a pôdny kryt, chytať, usmrtiť alebo loviť živočícha.

Na Gerlašskú skalu vedú turistické značkované trasy z obce Rakovnica ( zelená 2,15 hod.) a z obce Štítnik (modrá, 1,45 hod.).

Na Gerlašskej skale buďte opatrní, hrozí pošmyknutie a nebezpečenstvo smrteľného úrazu.

ZDIEĽAŤ

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Vložiť komentár
Vložte svoje meno