Tip na jarnú turistiku – Silická planina

0
134

Silická planina je  najväčšia z  planín  Slovenského krasu, má rozlohu asi 150 km² a rozprestiera sa v južnej časti. Nachádza sa na území dvoch štátov Slovenska a Maďarska. Jej povrch tvorí náhorná vápencová plošina. Planina je pomerne nezalesnená, holá rovina.

Najvyššie vrchy sú Malý vrch (679m) a Drienovec (676m) nachádzajú sa na severe planiny, odkiaľ celková výška postupne klesá až na 450 m v priestore jaskyne Domica. Ďalším významným vrchom je výhľadová Dievčenská skala (660 m.n.m) , ktorá ponúka výhľady na panorámu severnej časti Slovenského krasu a Volovských vrchov. Na severozápadnom okraji Silickej planiny nad obcou Brzotín sa týčia zďaleka viditeľné Brzotínske skaly.

Najväčším turistickým lákadlom Silickej planiny sú jej jaskyne a priepasti. Celkove tu bolo zatiaľ nájdených 17 jaskýň a 14 priepastí. Z jaskýň sú tu najznámejšie Silická ľadnica a Gombasecká jaskyňa, ktoré sú verejnosti sprístupnené.

Využite pekné jarné počasie a užite si krásy prírody prechodom cez Silickú planinu, na ktorú vás srdečne pozýva KST Volovec.

30. marec 2019 Jarné kilometre, otvorenie
Jarný prechod Silickou planinou – 52. ročník
Trasa: Jablonovské sedlo – Rakyta – Silica – Silická ľadnica
(15,4 km, 4:30 hod., +320 m, -325 m)
Odchod mimoriadneho autobusu o 8:00 hod. z autobusovej stanice v Rožňave.
Na akciu sa netreba prihlasovať.

ZDIEĽAŤ

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Vložiť komentár
Vložte svoje meno