Svetový meteorologický deň

0
125

Každý  rok   23. marca si  verejnosť  po celom svete pripomína Svetový meteorologický deň (World Meteorogical day). Ide o pripomienku vzniku Svetovej meteorologickej organizácie (WMO) ,  ktorá  zastrešuje  spoluprácu   v oblasti siete meteorologických  a hydrologických   staníc, meteorologického pozorovania a rýchlu   výmenu meteorologických informácií medzi jednotlivými národnými meteorologickými organizáciami.

23. marca WMO a jej 191 členských štátov vrátane Slovenska, slávi Svetový meteorologický deň na osobitnú tému. Tento deň je spomienkou na 23. marec 1950,    keď  vstúpil  do platnosti  Dohovor o  Svetovej meteorologickej organizácii, na základe ktorého WMO vznikla. V roku 1951 sa WMO stala špecializovanou agentúrou OSN.

Svetová meteorologická organizácia má sídlo v Ženeve a predstavuje autoritu vo všetkom, čo sa týka stavu a pohybu v atmosfére, skúma jej interaktivity s oceánmi, študuje prejavy súvisiace s ovzduším, rovnako aj hydrológiu a súvisiace geofyzikálne javy.

Pri príležitosti Svetového meteorologického dňa, Rožňavská Hvezdáreň otvorí svoje brány širokej verejnosti 23. marca (sobota).

 

ZDIEĽAŤ

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Vložiť komentár
Vložte svoje meno