S čím už viac, ako 25 rokov bojujú obecní a mestskí policajti na Slovensku!

0
337

Písal sa deň 31.12.1991, keď začal platiť zákon č.564/1991 Zb. – Zákon Slovenskej národnej rady o obecnej polícii. Obecných a mestských policajtov už 25 rokov trápi ich sociálne zabezpečenie. Snažili sa dosiahnuť také sociálne zabezpečenie, aké majú napríklad ozbrojené zložky, a to vojaci, policajný zbor (štátni policajti) a neozbrojená zložka Hasičský záchranný zbor SR (hasiči). Títo majú nárok na výsluhový dôchodok po odslúžení stanovených rokov. Obecní a mestskí policajti na takýto výsluhový dôchodok nárok nemajú. Obecné a mestské polície vykonávajú službu občanom Slovenskej republiky 365 dní v roku a takisto vykonávajú psychicky náročnú prácu.

Počas vzniku obecných a mestských polícií do obecných a mestských polícií nastupovali niektorí policajti vo veku 21 rokov. Dovolím si uviesť, že v súčasnosti niektoré obecné a mestské polície na Slovensku zamestnávajú aj 61 ročných skúsených policajtov, ktorí pre obce a mestá odpracovali viac ako 20 rokov aktívnej služby.

Obecní a mestskí policajti sa snažili začleniť ako zamestnanci štátnej služby pod zákon o sociálnom zabezpečení policajtov, vojakov a iných zložiek. Ich snahy o získanie zákonnej možnosti výsluhových dôchodkov vznikli už dávnejšie. Obecné a mestské polície navrhovali, aby policajti odvádzali o dve percentá viac na odvodoch do sociálneho systému, ako bežní zamestnanci s tým, že po dovŕšení veku 55 rokov a minimálneho odpracovania v polícii 25 rokov, by sa tieto nasporené peniaze použili na vyplatenie výsluhových dôchodkov. Po určitých odpracovaných rokoch v ozbrojených zložkách je napr. príslušník Policajného zboru Slovenskej republiky (štátny policajt) rovnako fyzicky a psychicky opotrebovaný, ako mestský a obecný policajt.

Obecné a mestské polície plnia časť kompetencií Policajného zboru Slovenskej republiky. Riešia skoro celú časť priestupkového zákona. Mestskí a obecní policajti úzko spolupracujú aj s Policajným zborom a pomáhajú riešiť aj trestnú činnosť na danom území, na ktorom zadržia, alebo zachytia páchateľa/ov.

Príslušníci obecných a mestských polícií vykonajú aj niekoľko záchranných a pátracích akcií, počas ktorých, zachraňujú ľudské životy občanov Slovenskej republiky. Niektorí príslušníci obecných a mestských polícií sú za svoju vzornú prácu (napr. za záchranu ľudského života) ocenení čestným odznakom Združenia náčelníkov obecných a mestských polícií Slovenskej republiky.

Ako autor tohto článku sa chcem veľmi pekne poďakovať prezidentovi Združenia náčelníkov obecných a mestských polícii Slovenska p. Mgr. Jánovi Adrejkovi  PhD , za dlhodobé riešenie sociálneho zabezpečenia pre príslušníkov MsP SR.

 

 

Autor: Richard Rosival, ml.

Zdroj: ZNOMPS- Združenie náčelníkov obecných a mestských polícii Slovenska

ZDIEĽAŤ

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Vložiť komentár
Vložte svoje meno