Renovácia hradu Krásna Hôrka

0
393

V sobotu 12. marca 2012 popoludní na hrade Krásna Hôrka vypukol požiar. Zhoreli šindľové strechy v hornom gotickom paláci a zvonica. Škody boli vyčíslené na osem miliónov eur.  Od vyhorenia hradu Krásna Hôrka prešlo už 7 rokov. Pre Gemerčanov je táto téma stále zaujímavá. Koľko peňazí už bolo na obnovu Hradu Krásna Hôrka preinvestovaných a na čo všetko sa použili?

Doteraz sa na hrade Krásna Hôrka preinvestovalo 5,5 milióna eur z poistky. Obnovujú a opravujú sa aj zbierkové predmety, doteraz sa už podarilo zachrániť 700 kusov a ďalších 100 by malo byť dokončených do konca roka. Na túto činnosť bola vyhlásená zbierka a v súčasnosti  je na účtoch  ešte 80-tisíc eur. Náklady vo výške 34 942 259,02 eura sú rozdelené na nasledujúce roky podľa etapizácie rekonštrukcie. Do konca roka 2021 majú byť  zhotovené  infraštruktúra areálu hradu i jeho okolia, infocentrum a občianska vybavenosť podhradia. Ráta sa aj s obnovou zaniknutej severnej historickej prístupovej trasy (využívanej od vzniku hradu po polovicu 20. storočia), ktorá bude slúžiť ako druhá požiarna komunikácia a zároveň ako prístup na hrad od najbližšej zastávky verejnej autobusovej dopravy.

Ku koncu roka 2022 je naplánovaná rekonštrukcia dolného a stredného hradu, do roku 2023 má byť hotový aj horný hrad. V roku 2020 by sa malo do hradu investovať okolo  13,6 milióna eur, o rok na to ďalších 13 miliónov a zvyšných viac ako osem miliónov eur   je naplánovaných na rok 2022. Rekonštrukcia bude zahŕňať stavebné práce na podhradí, technickom zázemí pre návštevníkov, infraštruktúre, interaktívnom infocentre a predajných miestach. S otázkou pre bližšie informácie o doterajšom rozpočte na renováciu hradu Krásna Hôrka sme sa obrátili na Centrum múzejnej komunikácie Slovenského národného múzea. O ďalších získaných informáciách vás budeme informovať.

ZDIEĽAŤ

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Vložiť komentár
Vložte svoje meno