Pomôžme Tomáškovi s jeho neľahkým osudom

0
219

OZ Viac ako pomáha rôznym rodinám s ťažko chorými deťmi. Príbeh Tomáška zaujal OZ Viac ako, ktoré sa mu rozhodlo pomôcť.
„Narodenie Tomáška bolo neočakávané .Priebeh tehotenstva bol v poriadku až do siedmeho mesiaca. Doma som pocítila pôrodné bolesti a v ten deň som sa vybrala do nemocnice, kde si  ma  nechali  a  v  ten  istý  deň  som  porodila  cisárskym  rezom.  Tomáško sa narodil s hmotnosťou 1 950 g a dĺžkou 42 cm.

Už v  tom čase  lekári  určili  diagnózu  spastická  hipotonia,  opísala narodenie svojho syna mama Božena.
Doba   hospitalizácie  vo   Fakultnej nemocnici  v Košiciach  bola 3 mesiace.  Po  prepustení nasledovala  domáca  rehabilitácia  spojená  s  kontrolami  v  Košiciach  a  začatím cvičenia Vojtovej metódy. Tieto cviky bolo potrebné opakovať 5-krát denne po dobu piatich rokov od prvého  mesiaca života  dieťaťa.  Keď mal  Tomáško  11  mesiacov , prvýkrát sa zúčastnil  rehabilitačného pobytu v Dunajskej Lužnej.

Po dovŕšení jedného roku mu lekári  diagnostikovali DMO – detskú mozgovú obrnu – quadruparetickej formy. Okrem rehabilitačnej liečby Tomáško absolvuje aj pravidelnú kúpeľnú liečbu v Kováčovej.
Tomáško  sa  musel zúčastniť aj troch náročných operácií. Prvá operácia sa týkala  očí  už v treťom  roku života.  V  6 a 11 rokoch absolvoval  fibrotómiu v Krakove, operácia, ktorá má uvoľniť svalstvo horných a dolných končatín, chrbta a tváre.
Momentálne má Tomáško 13 rokov. Naďalej pokračuje s cvičením, ktoré je spojené s plávaním, hypoterapiou a canisterapiou. Tento rok sa zúčastnil aj delfínoterapie v Rumunsku.

Okrem finančnej pomoci, ktorá je pri každom podobnom ochorení nutná by Tomáškovi v jeho snahe sa zlepšovať pomohli rebriny či masérsky stôl, rôzne pobyty ale aj tréner na plávanie. Viac informácii ako pomôcť Tomáškovi sa dozviete na https://viac-ako.sk/2018/12/01/tomas-zahn/
Ak Vám osud Tomáška nie je ľahostajný, pomôžme a staňme sa lepšími ľuďmi.

ZDIEĽAŤ

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Vložiť komentár
Vložte svoje meno