Kto dá cestu hrdinov SNP za 24 dní? Jedine Slovaaci.

0
410

Samo a Laco  sú dvaja  mladí Slováci , ktorí sú odhodlaní zdolať každú výzvu, ktorá sa im postaví do cesty. Rozhodli sa preto prejsť Slovenskom po trase Cesta hrdinov SNP za 24 dní a spolu tak prejdú okolo 764 kilometrov.

Cesta hrdinov SNP je najdôležitejšia turistická magistrála na Slovensku. Siaha zo severovýchodu krajiny Dukliansky priesmyk až na západ po Devín. Z krajinárskej stránky  je veľmi rôznorodá, čo vyplýva z jej dĺžky, ako aj skutočnosť, že neprechádza len horstvami, ale na určitých úsekoch zachádza aj do obývaných kotlín a tamojších sídiel.

Aby sme vám Sama a Laca bližšie predstavili a priblížili, čo je cieľom ich púte, rozhodli sme sa ich vyspovedať.

Môžete sa nám v krátkosti predstaviť?

Moje meno je Samuel Čajka a mám 18 rokov. Študujem na gymnáziu a budúci rok má čaká maturita, tak držte palce. Svoj voľný čas rád trávim v prítomnosti svojich priateľov, ale taktiež aj v posilňovni alebo pri hudbe, keďže hrám na klavíri a na gitare. Svoje víkendy vypĺňam túrami na horách, lezením na skale alebo niekde von s kamarátmi. Ak by sa ma niekto spýtal na dve veci, ktoré by ma vystihli, tak by to boli spontánnosť a túžba prekročiť hranice všednosti.

Volám sa Laco Argaláš. Mám 17 rokov a som tretí rok študentom na strednej polytechnickej škole. Študujem strojárstvo a programovanie strojov, čo je síce perspektívne ale veľmi som sa v tom nenašiel. Mojou vášňou je hudba. Na gitare hrám pár rokov a veľmi ma to baví. Venujem sa aj športu, no keďže som spod Tatier, najviac milujem hory a turistiku.  Ďalej mám rád chvíle s mojimi kamarátmi, ktorí sú pre mňa v živote dôležití.

Ako dlho sa už poznáte a kde ste sa zoznámili?

S Lacom sa poznáme približne 4 roky. Príbeh nášho kamarátstva začal veľmi svojským príbehom. Raz sme s kamošmi chceli Laca vytiahnuť von, lenže on nejako nechcel. Tak  som napochodoval do jeho bytovky, prišiel pred jeho dvere a zazvonil mu na zvonček.   Laco vyšiel von a povedal mi, že nejde von, lebo sa mu nechce a chcel zatvoriť dvere.     Ja som však neváhal a do dverí som dal svoju nohu a vošiel som do jeho bytu. Potom   som ho otravoval, až kým nesúhlasil, že pôjde von. Odvtedy sa spolu kamarátime a     ešte aj teraz spomíname na túto príhodu smiechom na tvári. Taktiež spolu trávime množstvo času aj v kresťanskom spoločenstve, keďže sme obaja kresťania. A aj toto spoločenstvo bolo miestom, kde sa naše priateľstvo ešte viac upevnilo.

Ako vznikol názov ,,slovaaci“ ?

Názov slovaaci nám poradila naša známa. Musíme uznať, že sa nám tento názov najskôr úplne nepozdával, ale keď sme sa na to pozreli s odstupom času, tak sme prišli na to, že tento názov veľmi vystihuje náš projekt.  Pretože jedným so zameraním projektu slovaaci, je ukázať to, že naša krajina skrýva mnoho krásnych a výnimočných miest. A ak je vám je zvláštne prečo sú v našom názve dva „áčka“, tak vysvetlenie je veľmi jednoduché. Tieto dva písmená zdôrazňujú to, že tvárou tohoto projektu sme my dvaja, Samo a Laco.

 

Ako ste prišli na nápad prejsť práve celým Slovenskom?

Potom ako sme minulý rok prestopovali Moravu, sme si povedali, že naša najbližšia cesta bude niečím úplne veľkým. Tak sme začali hľadať, kde by sme mohli ísť budúci rok. V momente ako sme sa dozvedeli o Ceste hrdinov SNP, sme hneď vedeli, že toto je tá cesta, ktorú hľadáme. Jednak je to výzva prejsť najdlhšiu turistickú trasu na Slovensku, no zároveň je to možnosť spoznať našu krajinu z úplne iného uhľa. Veď prejsť 764 kilometrov naprieč Slovenskom, nám dá asi úplne nový pohľad na tento kút Zeme.

Prečo ste si vybrali práve spoluprácu s ľuďmi s touto poruchou a ako ste sa dostali ku spolupráci s nadáciou v Liptove?

O Združení pacientov s pľúcnou hypertenziou, o.z. sme sa dozvedeli cez nášho známeho, ktorý bol pre toto združenie fotiť niekoľko akcií. Po tom ako sme si bližšie naštudovali veci o pľúcnej hypertenzii, sme sa rozhodli, že chceme aby toto boli ľudia, ktorých na našou cestou podporíme. Táto choroba spôsobuje pacientom rôzne nepríjemnosti ako napríklad to, že sa pri obyčajnom viazaní šnúrok na topánkach zadýchajú, keďže kapacita ich pľúc je výrazne zmenšená kvôli tejto chorobe. Hneď ako združenie schválilo našu spoluprácu, sme sa spojili s Komunitnou Nadáciou Liptov cez ďalšieho známeho. Túto nadáciu sme oslovili hlavne kvôli tomu, že už dlhoročne organizujú na Liptove, odkiaľ obaja pochádzame, rôzne dobročinné akcie. Komunitnej nadácii Liptov sa náš nápad veľmi páčil, čiže aj oni potvrdili našu spoluprácu a dokonca pre náš projekt vytvorili nadačný fond a finančne nás podporili.

Ako presne môžu ľudia pomôcť?

Keďže náš projekt slovaaci bude počas celej Cesty hrdinov SNP podporovať ľudí trpiacich pľúcnou hypertenziou, tak sme sa rozhodli dať ľuďom možnosť „adoptovať“ si kilometre našej cesty. A to hneď dvomi spôsobmi. Prvá možnosť je, že ľudia len pošlú financie na nadačný fond a to v ľubovoľnej sume. Týmto sa stanú súčasťou nášho dobrodružstva. Avšak pripravili sme si pre ľudí aj druhú možnosť, ktorá im dá možnosť prejsť si spolu s nami „adoptované“ kilometre, ktoré si zakúpia, tak že pošlú peniaze na nadačný fond. Cena jedného kilometra je najmenej 1€. Avšak ak sa niekto rozhodne, že chce kúpiť 5 kilometrov a za každý jeden zaplatí 2€, čiže dokopy 10€, tak to vôbec nevadí, pretože zmysel zbierky je  vyzbierať čo najviac financií, ktoré sa použijú napríklad na kúpu kyslíkových koncentrátov pre pacientov. Keď si už niekto „adoptuje“ daný počet kilometrov, tak nám stačí napísať na Instagram @slovaaci alebo na mail slovaaci@gmail.com. My už sa s nimi dohodneme na detailoch ohľadom toho, kde sa spolu stretneme a potom spoločne prejdeme ich „adoptované“ kilometre. Všetky ďalšie informácie jako napríklad číslo účtu nájdete na našom Instagrame @slovaaci.

Kedy Vaša cesta skončí? Kde vás môžu ľudia sledovať a ako máte v pláne svoju cestu zverejňovať?

Naša cestá začína 17.6.2019 v Duklianskom priesmyku a končí na Devíne po 24 dňoch, čo je 10.7.2019. Dátum 10.7. je avšak len náš predpoklad, pretože sa počas cesty môže stať ozaj hocičo, čiže nevieme garantovať presnosť nášho návratu. Náš projekt je určený hlavne pre platformu Instagram, kde budeme počas celej cesty pridávať instastories, ktoré uložíme do archívu. Čiže si ich budete môcť pozrieť kedykoľvek. Okrem toho budeme približne každý druhý deň pridávať aj do „feedu“ na Instagrame najdôležitejšie momenty našej cesty, ku ktorým pridáme popis zverejneného momentu.

Máte dané konkrétne ciele, ktoré by ste chceli touto cestou splniť?

Okrem toho, že chceme pomôcť pacientom s pľúcnou hypertenziou, máme aj svoje osobné ciele. Myslíme si, že cesta prinesie veľa krízových momentov, kedy si siahneme na dno svojich síl. Toto bude čas, kedy budeme spoznávať samých seba. Ďalej chceme posunúť svoje limity a dokázať si, že máme na to, aby sme zdolali toto dobrodružstvo. Taktiež sme vo veku, kedy si uvedomujeme, že už nie sme len chlapci a veríme, že týchto 24 dní bude pre nás jedným z posledných krokov ku dospelosti.

 

Adoptovať kilometre cesty si môže na čísle účtu SK 31 7500 0000 0004 0701 8763 variabilný symbol 4444.

 

ZDIEĽAŤ

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Vložiť komentár
Vložte svoje meno