FOTO: Dnešný deň v Rožňave patril tým, ktorí zachraňujú ľudské životy – bezpríspevkovým darcom krvi

0
1239
Foto: Nikol Krepsová / Zdroj: roznavaplus.sk

,,Pomôžte, prosím, ja tak veľmi chcem žiť. Som človek z krvi zrodený, mám jej však málo. Stihnete ju dať? Prosím, rýchlo, treba sa ponáhľať. A zrazu v čiernom kruhu beznádeje, červená kvapka záchrany sa chveje. Na bielom lôžku život zvíťazil, to vďaka Tebe, darca. Pre mňa si neznámy, môj život si však zachránil. A celučký ten bytia čas, krv Tvoja stáva sa mi súčasťou. Vyjadriť slovom nedá sa, obrovská vďaka v srdci mojom.“

Takto zneli úvodné slová prekrásneho podujatia, ktoré sa uskutočnilo v historickej budove Radnice, na Námestí baníkov. Dnešné oceňovanie a najmä poďakovanie patrilo tým, ktorí zachraňujú ľudské životy – bezpríspevkovým darcom krvi.

Slovenský Červený kríž vo štvrtok 15. novembra, vzdal hlbokú úctu a poďakovanie darcom, v mene všetkých, ktorým ich krv pomohla zachrániť život a zdravie.

Na dnešnom slávnostnom aktíve Slovenský červený kríž udelil stopätnástim bezpríspevkovým darcom krvi, ocenenia prof. MUDr. Jánskeho plaketou za 10, 20, 30, 40 a 80-násobné darovanie krvi, a zlatú medailu prof. MUDr. Jána Kňazovického za 100-násobné darovanie krvi. Tou bol ocenený pán Ján Lipták za stojedenáste darovanie krvi.

To už je čo povedať !

„Ako prvé som získal bronzové ocenenie v Rožňave. V Bratislave som získal striebornú medailu a neskôr mi jeden môj kamarát povedal: „Choď Bendži, ty to zvládneš“.  Potom som už išiel aj nad 100, až 110 darovaní. Prehováral ma na 111, aby som mal tri jednotky. Tak toto je môj rekord. 4 darovania som absolvoval na vojne a 107 v Rožňave.“ Prezradil pre náš web Ján Lipták.

„Pravidelní darcovia môžu darovať krv len do 65 rokov. Ja už ale končím,“ uzavrel s úsmevom Ján Lipták.

Darcov krvi prišli pozdraviť aj predstavitelia významných štátnych a samosprávnych orgánov a predstavitelia spolupracujúcich inštitúcií.

Tohto významného podujatia sa zúčastnil prednosta Okresného úradu Rožňava – Ing. Ján Babič, predstaviteľ mesta Rožňava – primátor Pavol Burdiga, zástupca primátora – Dionýz Kemény, pracovníci Mestského úradu, predsedníčka slovenského Červeného kríža územného spolku – MUDr. Katarína Kopecká a predstavitelia Červeného kríža územného spolku v Rožňave.

Okrem všetkého bol pre zúčastnených pripravený aj kultúrny zážitok, v podaní Folklórneho súboru Dubina, tanečnej skupiny Sambed, a v neposlednom rade sa o milé kultúrne potešenie postarali aj detičky z Materskej školy Vajanského.

ZDROJroznavaplus.sk
ZDIEĽAŤ

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Vložiť komentár
Vložte svoje meno