Cestujte bez ,,cestovky“

0
386

Nastáva čas dovoleniek a už aj vy ste rozmýšľali, že by ste niekam vycestovali? Možno by ste aj chceli ale sumy, ktoré pýtajú cestovné kancelárie alebo agentúry sú príliš vysoké? Vedeli ste, že keď cestujete bez „cestovky“ vyjde vás to lacnejšie? Ak nie tak možno je tento článok práve pre vás a preto sme vyspovedali cestovateľku Beátu, ktorá rada cestuje šikovne a lacno. A možno vám poradí ako na to.
Keď stretnete mladú Rožňavčanku Beátu, nevidíte na nej nič nezvyčajné. Jednou z jej špeciálnych schopností je, že si plní cestovateľské sny a pomáha ich plniť aj iným. Precestovala takmer celú Európu, a to je ako sama vraví: „ešte len začiatok“. Len za minulý rok navštívila 10 destinácií. Obetovala časť svojho pohodlia a zapojila svoj organizačný talent. Preto sme sa rozhodli ju trošku vyspovedať.

Ahoj, na začiatok sa nám teda predstav a prezraď nám kedy si sa k cestovaniu dostala a koľko krajín si zatiaľ navštívila?

Ahojte! Som Bea a rada cestujem šikovne a lacno najmä s kamarátmi. K cestovaniu som sa dostala pred 4 rokmi a doposiaľ som navštívila Taliansko, Španielsko, Anglicko, Francúzsko, Nórsko, Švédsko, Fínsko, Maďarsko, Česko, Poľsko, Izrael, Bosna a Hercegovina, Chorvátsko, Grécko, Cyprus, Nemecko, Rumunsko, Bulharsko, Holandsko, Rakúsko…

Prečo si sa rozhodla cestovať práve bez „cestovky“?

Tak hlavným dôvodom je určite cena a cestovné kancelárie a agentúry majú dosť vysoké ceny. Taktiež rada cestujem s partiou, takže keď už ide napríklad 6 ľudí, tak je to už zložitejšie aj cez „cestovku“. Na začiatku môjho cestovania som pravdaže raz využila cestovnú agentúru a raz som využila služby spoločnosti Pelikán. Zvyšné cesty sme už riešili sami.

Prečo si myslíš, že ľudia využívajú cestovné kancelárie a agentúry, keď bez nich to je lacnejšie?

Ľudia sú pohodlní a nechce sa im to riešiť. Sú radi keď im všetko dáte pripravené. Taktiež neovládajú jazyk, majú strach z neznámeho. Podľa môjho názoru treba trošku vyjsť z komfortnej zóny. Nielenže to ľudí posilní ale budú mať aj plno zážitkov a ušetria nemalé peniaze.

Čo ťa cestovanie naučilo?

Keď ma cestovanie niečo naučilo, tak to, že najlepšie niečo urobíte, ak sa do toho rovno pustíte. Nerozprávajte o tom, že by ste chceli ísť niekde. Proste si rezervujte letenku, vybavte si ubytovanie, zbaľte batoh a proste choďte! Ten adrenalín, ktorý aspoň ja pociťujem keď kupujem nejaké letenky alebo pri rozhodovaní, či niekde idem alebo nejdem je úžasný. Taktiež ma naučilo nepočúvať hlúpe reči ľudí. Napríklad stalo sa mi, že som išla do Benátok a pár ľudí sa ma spýtalo či idem pozrieť špinavý a zapácha, tak som sa spýtala či už tam boli. Odpoveď bola „nie neboli, ale počuli“. Pravdaže opak bol pravdou. Takže netreba veriť všetkému čo počujete, radšej sa o tom presvedčte na vlastné oči.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Keď kupuješ letenky, vieš niečo o krajine do ktorej letíš?

Vôbec nie. O krajine do ktorej idem začnem študovať až po kúpení letenky a ubytovania. Doteraz si pamätám, keď sme kupovali letenky do Tel Aviv v Izraeli. Nemali sme poňatia, kde sa to nachádza. Podľa mňa nie je nič krajšie a oslobodzujúcejšie, než cestovanie. Cestovanie vás dobije novou energiou a skvelými zážitkami. Svet je predsa plný prekrásnych miest, ktoré by bola škoda nevidieť na vlastné oči.

 

 

 

 

 

 

 

 

Máš nejaký konkrétny príklad koľko vieš ušetriť bez „cestovky“?

Viete koľko asi stojí dovolenka na Cypre na 7 nocí bez stravy cez cestovnú kanceláriu? Myslím, že okolo 600 eur. Keby ste chceli all inclusive tak aj 800 eur a viac. Viete koľko nás stála dovolenka na Cypre na 11 nocí? 200 eur. Čo si myslíte teraz? Neoplatí sa trošku potrápiť sa a ušetriť?

Za koľko si kúpila najlacnejšiu letenku?
Veľa ľudí si myslí, že letenky sú veľmi drahé. Pokúsim sa vás vyviezť z omylu. Najlacnejšiu, ktorú s mi podarilo doteraz kúpiť bola spiatočná letenka z Viedne na Mallorcu za 2 EURÁ! Spiatočná znamená tam aj späť. Teraz sa isto pýtate, koľko boli palivové či letiskové poplatky, ktoré stále prirátavajú „cestovky“ k vašim zájazdom. Odpoveď je, nie sú žiadne. Konečná suma za letenku bola 2 Eurá. Stále si myslíte, že sa neoplatí cestovať bez „cestovky“?

Máš nejakú špeciálnu radu pre čitateľov alebo cestovateľov?

Svoj život napĺňajte zážitkami, nie vecami. Dôležité je mať príbehy, o ktoré sa môžete podeliť, nie veci, ktorými sa môžete predvádzať. Preto sa aj ja snažím deliť o tie moje zážitky z ciest. Nebola som síce všade, no mám to na zozname. Rozbehla som skupinu na facebooku Idzem? Nejdzem? Idzem! https://www.facebook.com/groups/200538694186716/ Tu pravidelne pridávam informácie o výhodných letenkách (najmä po Európe) a tipoch. Tiež tam nájdete veľa príbehov z mojich vlastných ciest a fotky, ktoré vás namotivujú alebo ukážu inú stránku miest, ktoré poznáte z “katalógu”.

Ďakujeme Beáte za rozhovor. A prajeme jej ešte veľa cestovateľských zážitkov!

ZDIEĽAŤ

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Vložiť komentár
Vložte svoje meno